Založ si blog

Palantir

Palantir je spoločnosť na ktorú sú rovnako zmiešané názory ako na Teslu, ktorá vzbudzuje vášne na trhoch už niekoľko rokov. Palantir bol založený pred 18 rokmi Petrom Thiel a jeho spoločníkmi. Thiel je vo svete technológií veľmi známy a stál pri raste spoločnosti Paypal alebo Facebook. Meno spoločnosti je odvodené od Pána prsteňov, kde sa vyskytoval magický palantir cez ktorý sa dalo komunikovať na diaľku a vidieť miesto kde sa palantir nachádza. Spoločnosť sa konkrétne zameriava na analýzu veľkých dát z ktorých čerpá informácie pre spoločnosti a vládne agentúry. Medzi významne vládne agentúry pre ktoré Palantir pracuje sú napríklad FBI, CIA, NSA, okrem toho Palantir neustále získava nové zákazky zo štátneho sektora, avšak aktuálne sa snaží získať zákazky hlavne zo súkromného sektora.

Medzi jeho hlavne produkty patrí Palantir Gotham, Palantir Foundry a Palantir Apollo. Palantir Gotham využívajú hlavne bezpečnostné agentúry aby predchádzali teroristickým útokom. Neoficiálne zdroje hovoria o tom, že pravé spoločnosť Palantir napomohla k odhaleniu útočiska mnohých teroristov. Ostatné produkty používajú hlavne spoločnosti zo súkromného sektora naprieč všetkými ekonomickými sektormi. Medzi známe spoločnosti, ktoré odoberajú produkty od Palantiru sú Morgan Stanley, Merck, Airbus alebo Fiat.

Spoločnosť aktuálne zaznamenala turbulencie na trhu po uvoľnení blokovaných akcií. To zapríčinilo strmý pád hodnoty akcii, avšak vôbec sa nečudujem tomuto vypredajú, ktorý pravdepodobne nebol motivovaný slabými výsledkami spoločnosti. Naopak medzi predávajúcimi boli hlavne zamestnanci spoločnosti, ktorí už dlhé roky držia tieto akcie a keď prišla príležitosť po dlhých rokoch získať hotovosť, neváhali a pri vtedajších úrovniach akcií predávali. Toto dalo príležitosť nákupu investorom, ktorí vidia v týchto akciách príležitosť na dlhodobú držbu. Túto príležitosť využila svetoznáma portfólio manažérka Cathie Wood, ktorá riadi najväčší aktívne riadený ETF fond na svete. Postupne predávala svoje ziskové pozície a dokupovala akcie Palantiru na úrovniach okolo 25 USD za kus. Aktuálne má v svojom portfóliu viac ako 16 miliónov akcii Palantiru a pri dnešnej cene nie je vylúčene, že svoje pozície bude navyšovať.

Biznis spoločnosti je doteraz mätúci a veľa ľudí nechápe čo spoločnosť presne vyvíja a čo jej softwarové riešenia dokážu. Základom je analýza veľkých dát z ktorých spoločnosť dokáže vyťažiť maximum preto majú najväčší záujem o jej služby veľké vládne agentúry a nadnárodne korporácie. Napríklad Palantir Gotham, ktorý využíva napríklad polícia v Kalifornii dokáže na základe mena nájsť email, telefónne číslo, miesta pobytu, rôzne prepojenia na osoby, číslo bankového účtu alebo farbu očí a ďalšie údaje, ktoré sú dostupné v databázach na ktoré majú prístup. Toto všetko dokáže vďaka prepojeniu na všetky databázy, satelity alebo dopravné kamery, vďaka tomu môže napríklad cez evidenčnú značku vyhľadať auto a určiť celú mapu pohybu. Týmto si získava spoločnosť veľa kontroverzií, keďže je využívaná aj na vyhľadávanie migrantov pre Imigračný úrad USA. Tak isto je ich softvér účinný pri vyhľadávaní teroristických útokov, pričom má vysokú úspešnosť.

Palantir už je verejne obchodovaná spoločnosť od roku 2020, kedy si pripísala desiatky až stovky percent na hodnote. Doležíte bude, či sa spoločnosti bude dariť v získavaní nových  kontraktov a udrží si rast tržieb v dvojciferných číslach. Zatiaľ sa to spoločnosti darí a je to aj vidno na existujúcich klientoch, ktorí si svoje kontrakty navyšujú. To svedčí o reálnych výsledkoch spoločnosti a funkčnosti ich softwaru. Viacerí analytici si myslia, že táto spoločnosť môže byť druhý Google a naopak niektorí si myslia, že spoločnosť je už teraz nadhodnotená a nemá taký potenciál. Ja si myslím, že spoločnosť má funkčný softvér a ak sa jej bude dariť naberať nové kontrakty tak jej nebude nič brániť v raste. Samozrejme aktuálne úrovne sú výrazne nadhodnotené k aktuálnym tržbám a ziskom. Investori však aktuálne spoločnosti dôverujú a preto sa akcie spoločnosti nachádzajú na vysokej úrovni.

Adam Hrdlička analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

minister financií Eduard Heger

Sme bližšie k životu pred pandémiou, no nad vírusom sme ešte nevyhrali, uviedol v príhovore premiér

15.05.2021 20:41

Niekoľkomesačné obmedzenie sociálnych kontaktov, nosenie rúšok, zvýšená hygiena a masívne očkovanie prinášajú vytúžené výsledky, poznamenal premiér.

vrtuľník / pomoc /

Vodič spadol s autom do rokliny, pomáhať mu musel vrtuľník

15.05.2021 18:54

Po šmyku padal vodič s vozidlom približne 300 metrov do strmej rokliny neďaleko Vyšnej Boce.

Iveta Lazorová

Lazorová: Populizmus zdravotníctvu nepomôže. Zmeny sa prejavia o 10 rokov

15.05.2021 18:00

Bez zásadnej personálnej reformy hrozí podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej kolaps celého systému zdravotníctva.

nemecko protest izrael

Iránsky minister zrušil návštevu Rakúska, kritizoval vyvesenie vlajky Izraela

15.05.2021 17:34

Rozhodnutie prišlo po tom, ako úrad rakúskeho kancelára a ministerstvo zahraničia vyvesili izraelskú zástavu na znak solidarity.

Hrdlička Adam

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 832x
Priemerná čítanosť článkov: 832x

Autor blogu

Kategórie

Archív